Návštěva z Basileje
Jako každý lichý rok i letos jsme v Brně přivítali jedenáct členů partnerského sboru Francouzské reformované církve v Basileji. Většina přijela v pátek 6. října 2017 večer z Vídně, kam přiletěli z Basileje. V sobotu ráno jsme jeli autobusem do Kroměříže. Nejdřív jsme si prohlédli Květnou zahradu. Podle vůně jsme poznávali různá koření v holandské zahradě, z kolonády byly vidět do geometrických tvarů zastřižené živé ploty. Ač zahrada je církevní, kolonáda je vyzdobena desítkami soch řeckých i římských božstev i osobností. Zaujala nás výstavka plodů starých odrůd jabloní, hrušní i dalších ovocných stromů v rotundě v centru zahrady.
Po obědě na Velkém náměstí následovala prohlídka reprezentačních sálů arcibiskupského zámku, v největším z nich zasedal ústavodárný sněm v roce 1848. Pozoruhodná byla i nová a stará knihovna s veřejnou čítárnou a globusy země i oblohy. Na závěr jsme si odpočinuli ve vláčku, který projížděl podzámeckým parkem s prastarými stromy i malou zoologickou zahradou a upozorňoval nás na zajímavosti parku. Před návratem jsme zašli do kroměřížského evangelického sboru, díky za připravené bohaté občerstvení.
V neděli jsme se sešli v Červeném kostele na bohoslužby, které vedla sestra farářka Jana Hofmanová. Po křtu dvou dětí nás z kazatelny oslovil farář Michel Cornuz z Basileje. Mluvil o „Chvalozpěvu stvoření“ Františka z Assisi, který napsal na konci svého bohatého života plného zklamání. Vyzývá mocné tohoto světa k tomu, aby místo získávání výhod sloužili svým poddaným.
Během společného bohatého oběda v prostorách fary jsme přijali finanční dar na podporu zimního vaření guláše pro bezdomovce.
Odpoledne jsme si prohlédli další významnou brněnskou vilu Stiasstny ve velké, skoro zámecké zahradě. Funkcionalistické dílo významného architekta Ernsta Wiesnera dokončené v roce 1929 značně poškodily požadavky na interiér paní majitelky s měšťáckým vkusem. Ještě jsme nahlédli do gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie založené královnou Eliškou Rejčkou. Obdivovali jsme i zajímavé moderní vitráže v gotických oknech.
Procházka lužáneckým parkem vedla do nepálské restaurace Golden Nepal na Kotlářské 1a, kde jsme společně ochutnávali různé indické i nepálské speciality, zajímavé chutě dokreslovalo charizmatické sklepní prostředí. V pondělí ráno hosté odjeli do Vídně.
Hosté ocenili bohatý program, který připravili manželé Matoulkovi a Olga Tydlitátová, díky také křesťanské službě za vynikající jídlo. Zajímavé a podnětné byly i večery v rodinách, kdy jsme zjistili, že naše pohledy na problémy sboru i na migraci v Evropě jsou si často velmi podobné. Jsme srdečně zváni na příští rok do Basileje.
Jan Franců
Nemohu si nechat pro sebe slova, která mi napsala Pierrette Hager hned po příjezdu z Brna domů do Bazileje, tedy 9. října večer: „tak jsme v pořádku dojeli, trochu unaveni vším, co jsme viděli a prožili, také dlouhou zpáteční cestou, ale hlavně jsme nesmírně obohaceni a nadšeni setkáním s vámi se všemi. Byla to nádherná návštěva, přátelská a harmonická atmosféra, pěkné počasí, úžasné zážitky, skvělé jídlo. Opravdu se všecko výborně povedlo a prosím, vyřiď všem našim brněnským přátelům, že jim za to ze srdce děkujeme. Obavy na obou stranách z jazykové bariéry se ukázaly zbytečné, protože dobrá vůle domluvit se jakkoli a navzájem si porozumět naprosto zvítězily. Máme ty nejkrásnější vzpomínky“.
Ludmila Marková