Proč je tu náš sbor?
- Každý sbor má misijní úkol. Jak mu rozumíme? Jak jej naplňujeme? Máme zde nějaké další příležitosti? Jaké způsoby oslovení lidí mimo sbor (našich přátel, lidí z okolí) se nám osvědčily? Jaké aktivity posilují otevřenost našeho sboru?
- Kolik nových lidí přibylo v posledních pěti letech do našeho sboru? Kolik dospělých lidí bylo pokřtěno za posledních 5 let?
Brno I
1. Vzhledem k poloze sboru v centru Brna máme v tomto směru obrovské možnosti. Do našich kostelů, obzvláště do ČK, například přicházejí lidé “jen tak”, když jdou kolem. Rovněž lidé, kteří jsou v Brně na přechodnou dobu – kupříkladu studenti – mohou v našem sboru hledat společenství. Tento fakt si myslím všichni uvědomujeme. Pro hledající lidi pořádá skupina dobrovolníků kurzy Alfa a Beta. Kromě toho v našem sboru probíhají křty dospělých. Mimo běžných bohoslužeb, které mohou být samy o sobě označeny za misijní (právě díky poloze kostela v centru) se v prostorách fary pravidelně konají bigbeatové bohoslužby (ty by možná bylo lepší z misijního hlediska přesunout do ČK, což by sice vyžadovalo nutné akustické úpravy kostela, ale možná by to přilákalo víc kolemjdoucích). I různé kulturní a jiné akce v našich kostelech, například hudební nešpory v ČK, jakož i naše účast na Noci kostelů a Muzejní noci jsou svým způsobem misijními aktivitami. Prostor ke zlepšení vidíme v tom, aby byl sbor veden k potřebám praktické misie – schopnost každého věřícího říct svému známému stručně, proč a co mu přináší účast ve sboru.
presbyter, 34 let
Obecně platí, že se osvědčily způsoby oslovení, které jsou pro oslovené nenásilné, zajímavé a ukazující hlubší duchovní rozměr. Širší okruh možných zájemců o svědectví evangelia je však možno oslovit především s pomocí komunikačních médií. Osvědčily se kurzy Alfa a Beta. Rovněž pomáhají akce typu nešpor, Noci kostelů a Muzejní noci, hudební Nešpory, podávání občerstvení a guláše lidem bez přístřeší s možností posezení v ČK a poslechu varhanních skladeb v podání našich varhaníků, přenosy kázání v rádiu či v televizi. Náš sbor se vcelku snaží o otevřenost vůči lidem mimo sbor. V dnešní době je však vzhledem k informační nasycenosti společnosti opravdu náročné získat pozornost případných zájemců o evangelium. Pro opravdu výraznější otevřenost našeho sboru bychom museli jako sbor použít aktivity „silnějšího kalibru“, např. poutavý filmový snímek. Aktivity tohoto typu však přesahují možnosti jednoho sboru a jsou tak výzvou pro celou naši církev. Je na zamyšlenou, zda při snaze o otevřenost našeho sboru tak trochu nezapomínáme na naše „papírové“ členy – asi by stálo za to tyto členy sboru zkusit vtáhnout do života sboru.
presbyter, 50 let
2. Za posledních 5 let vstoupilo do našeho sboru 20 lidí. To jsou údaje z kartotéky, tedy přestupy z jiných církví a přistěhování. Jinak přibylo mnohem více lidí, kteří navštěvují bohoslužby a sborové aktivity, ale nejsou vedeni ve sborové kartotéce. Pokřtěno bylo 26 dospělých.
staršovstvo