ČCE SBOR BRNO I
Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Brně I Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Brně I
  • AKTUÁLNĚ
    • AKTUALITY ZE SBORU
    • BOHOSLUŽBY
    • ZPRÁVY ZE SBORU
    • SBOROVÝ KALENDÁŘ
    • HUDEBNÍ NEŠPORY
    • NOC KOSTELŮ
    • KONCERTY A VÝSTAVY
  • KÁZÁNÍ
  • SBOR
    • KDO JSME
    • NAŠE KOSTELY
    • LIDÉ VE SBORU
    • TÝDEN VE SBORU
    • ČASOPIS SETKÁVÁNÍ
    • HISTORIE SBORU
    • SBOROVÁ KRONIKA
  • NABÍZÍME
    • SVATBA
    • KŘEST
    • POHŘEB
  • CESTY K VÍŘE
    • KURZ ALFA
    • POZVÁNÍ NA CESTU
    • ČTEME BIBLI
    • ABECEDA VÍRY
  • ODKAZY
    • STŘEDISKO BLAŽKOV
    • DIAKONIE
    • EVANGELICKÉ ŠKOLY
      • VOŠ SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ EA
      • STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA EA
      • CÍRKEVNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA FILIPKA
      • CÍRKEVNÍ ZŠ A MŠ SUDICE
    • SENIORÁT
    • ÚSTŘEDÍ ČCE
    • SKAUTI
  • KONTAKT

    Informace o sboru

    Farní sbor Českobratrské církve evangelické (ČCE) v Brně I

    Bohoslužby se konají každou neděli v 8:30 v Betlémském kostele a v 10:00 v Červeném kostele. Přes prázdniny se konají jen jedny bohoslužby v 9:00 v Červeném kostele.

    K pravidelným i mimořádným sborovým akcím v průběhu celého týdne se scházíme ve sborových místnostech fary na Opletalově ul. č. 6 v Brně.
    Budova sboru se nachází v centru Brna, naproti budově Ústavního soudu, 200m od Červeného kostela, který je známou dominantou Brna. Zastávka tramvaje „Česká“ je hned u budovy, staví zde tramvaje číslo: 3, 4, 5, 6, 9 a 12. Některé bohoslužby jsou v Betlémském kostele na Pellicově ulici na Starém Brně, v krásném prostředí pod Špilberkem.

    Potřebujete-li pomoc nebo radu, volejte 542211453, přijďte osobně na faru na Opletalově ul. č. 6 nebo využijte e-mail:

    Úřední hodiny
    V kanceláři na faře jsme od úterý do čtvrtka v době 10-12 a 14-17, ve středu do 18. Po domluvě klidně i jindy.

    Bankovní spojení
    Číslo našeho účtu: 2302755010 / 2010, Fio banka

    Členové i nečlenové sboru, kteří by chtěli uhradit svůj příspěvek (salár) nebo dar převodem z účtu, tak mohou učinit jednorázovým nebo trvalým příkazem, případně pomocí QR kódů. Do poznámky pro příjemce prosím napište účel příspěvku, např. Salár, Dar sboru, Jeronýmova jednota apod., případně, pokud to není zřejmé z názvu účtu, i Vaše jméno. Jako variabilní číslo můžete uvést své rodné číslo, abychom vám mohli na konci roku vystavit potvrzení o výši darů pro Vaše daňové přiznání. Za všechny vaše dary a příspěvky děkujeme.

    Kontaktní informace

    Farní sbor ČCE v Brně I
    IČO: 49467964
    DIČ: CZ49467964

    Opletalova 6
    602 00 Brno

    +420 542211453

    https://cervenykostel.cz


    Pastorační pracovník:
    Kuba Marek, tel.: +420 542 211 453

    Faráři sboru:
    Ondřej Macek, tel: +420 739 244 754
    Iva Květonová, tel: +420 734 857 003


    Poznámka: Potřebujete-li informace o koncertech v kostele, obracejte se přímo na pořadatele daného koncertu. Faráři tyto informace nemají. Děkujeme za pochopení.


  • LIVE

Příspěvky

ČCE sbor Brno IKronikaŽili mezi námi – Nezapomenutelný Míla Michal

Žili mezi námi – Nezapomenutelný Míla Michal

Je to skoro neuvěřitelné, že letos 25. dubna už to bude dvacet let, co zemřel PhDr. Bohumil Michal. Jako dnes si pamatuji, že mě jako malou holčičku v roce 1939 maminka zavedla do zadního sálu v Blahoslavově domě (sbor ještě nebyl rozdělený) a v nedělní škole jsem se dostala do skupinky bratra Míly. Od té doby, dalo by se říct, že aniž bych si to uvědomovala, ovlivnil celý můj život. Nedělní školu jsem nemohla žádnou neděli vynechat, protože bratr Míla po biblickém výkladu a zadání „zlatého verše“, který jsme uměli všichni nazpaměť, měl vždycky připraveno napínavé vyprávění, třeba z knihy džunglí nebo jiné dobrodružné literatury pro děti. A jak uměl vyprávět! Viseli jsme mu na rtech a byli napnuti, jak to bude dál.

Jeho tatínka jsem taky znala, protože ing. Bohumil Michal vedl nedělní školu na Pellicově ulici, a když nastala vánoční slavnost, pro kterou se otevřely spojovací dveře zadního sálu s kostelem a my děti jsme zaujaly po skupinkách místa kolem stolů, které se tam přestěhovaly, tak to všechno organizoval. Mám jeho výraznou osobnost spojenou se sváteční vánoční atmosférou. Mílovu maminku Marii, rozenou Pyšnou z Jimramova, jsem poznala až jako studentka.

Dodnes mám v albu nalepenou fotografii z 8. června 1941, tedy z mé 3. třídy, jak naši sedmičlennou skupinku z nedělní školy bratr Míla vyfotografoval, pak fotografie nalepil pro každého z nás do tvrdých desek a opatřil potřebnými daty. Měl zkrátka charisma. Jeho nejlepší přítel byl Jenda Firbas, který vedl skupinku, do níž v nedělní škole chodil můj bratr. Teprve o moc později jsem se dozvěděla, že oba chtěli být misionáři podle vzoru Alberta Schweitzera, a tak se po maturitě na chlapeckém gymnáziu na Poříčí v roce 1939 dali zapsat na medicínu. Jenže 17. listopadu Němci vysoké školy zavřeli, a tak se oba přátelé rozhodli studovat angličtinu na Institutu moderních řečí, protože to se jim bude jako misionářům hodit. Ale dopadlo to jinak. Po válce se Míla Michal přihlásil na filosofickou fakultu Masarykovy university na obory angličtina – psychologie – sociologie. Ze sociologie u profesora Inocence Arnošta Bláhy v roce 1949 promoval. Jeho disertační práce má název “Zájmy studentů“ (Pokus o psychologicko-sociologický rozbor). Pro Jendu Firbase se angličtina stala životním posláním a stal se nejlepším fonetikem, kterého si chtěli vzít do Oxfordu.

Po promoci se Míla Michal stal sekretářem středoškolské YMCY, a tady jsem se s ním znovu setkala. Nemohu zapomenout na přednášky, které organizoval v Masarykově studentském domově v Brně na Cihlářské ulici. Jako studenti gymnázia jsme se dovídali stále něco nového o architektuře, o literatuře, o umění, o V.V. Štechovi, o cizích zemích. Byly to nezapomenutelné čtvrteční podvečery. A abych nezapomněla – na Mílově besedě o Holandsku, které mohl v roce 1946 navštívit, a potom o své návštěvě, o níž vyprávěl na večírku v Losově sále, jsem se seznámila se svým budoucím mužem. Také si pamatuji, že jsem si k Michalovým na Lerchovu šla vybrat z hromady bot, které po válce poslala YMCA z Ameriky jako dar a pomoc naší zemi. Chodila jsem potom v těch střevících celé gymnázium.

Mílu Michala jsme my mladí uznávali jako svůj vzor. Co řekl, to platilo. Chtěli jsme ho napodobit, chtěli jsme být jako on, moji spolužáci, moji vrstevníci, jeho žáci. Byl to muž štíhlý, nenápadný, mladistvého zjevu. Kdo byl pozván k Michalovým do Mílova pokoje, mohl obdivovat jeho rozsáhlou knihovnu, která zabírala celou jednu dlouhou stěnu od podlahy po strop. To bylo království knih. Vzpomínám si, že v té době jsme museli na naší zahradě porazit vysoké smrky a můj otec z nich dal nařezat prkna. Slovo dalo slovo a mohla jsem budovat podobnou knihovnu, jako měl Míla. Když bylo všechno zafalcováno a namořeno, nevěděla jsem, jak upevnit vodorovná prkna. Pomohl Míla, přispěchal, přinesl s sebou vrtačku, navrtal zdířky, nasadil úchytky a knihovna mohla začít sloužit. Vlastně ty police mám dodnes. On byl manuálně ohromně šikovný.

Když byla YMCA komunisty zakázána, pozbyl Míla Michal místo a učil náboženství. V roce 1950, rok před maturitou, jsem se přihlásila jako vychovatelka na tábor evangelické církve do Bílého Potoka. Míla Michal na tom táboře působil jako zdravotník. Museli jsme všichni ráno kloktat slanou vodou, a vůbec o děti i o nás vedoucí starostlivě pečoval.

Po letech konečně našel trvalé místo nejprve jako vychovatel, pak jako pedopsycholog v Dětském diagnostickém domově v Brně-Hlinkách. V roce 1957 se oženil s Jiřinou Vikovou z Liberce. Narodil se jim syn, taky Bohumil, v roce 1959, a dcera Marie o čtyři roky později.

Nemohu zapomenout ještě na jednu jeho aktivitu – SOS dětské vesničky. V roce 1968 jsme se spolu sešli v přípravném výboru pro výstavbu SOS dětské vesničky v Brně-Medlánkách. On odborník psycholog, a já jsem o téhle občanské aktivitě mohla jako redaktorka vysílat v Československém rozhlase. Dokonce jsme byli společně s předsedou našeho výboru panem Stanislavem Šulcem a ředitelkou dětského domova Dagmar paní Alicí Larinovou vybírat místo pro SOS vesničku ve Chvalčově, protože tam nám nabízeli ke stavbě několik míst. Tehdy doktor Michal prohlásil, že by to nemělo být místo, které bylo někomu vyvlastněno, protože by to nebylo šťastné místo, a taky že bychom se měli zeptat místních obyvatel, kde by si ve Chvalčově postavili svůj dům. Oběma jeho návrhy se výběrová komise řídila. SOS dětská vesnička ve Chvalčově byla tehdy postavena, ale v Brně se jenom poklepalo na základní kámen. Komunisti Sdružení SOS dětských vesniček v roce 1975 zakázali.

Míla Michal pracoval v Dětském diagnostickém domově bezmála třicet let. Ale nadmíru se věnoval i svým dětem, dětem svých sourozenců a přátel. Vzpomínám si, že stavěl „malý svět“, vláčky, auta a krajinu kolem, a dělal to každý rok. Aby to nebylo vždycky stejné, tak vymyslel knihu, kde to všechno zakreslil, a děti, které se přišly na to podívat a hrát si, se k tomu nákresu podepsaly. Malý svět jsem chodila k Michalovým obdivovat i se svou malou dcerou. Měla jsem od tatínka prázdnou knihu s křídovými papíry a nevěděla jsem, co do ní psát, a tady u Michalových jsem přišla na to, k čemu ji použiji. Od té doby máme knihu hostů.

Když šel dr. Bohumil Michal do důchodu, věnoval se své zálibě a pracoval se dřevem. Z krásného dřeva vyráběl šperky a dokonce i lepenkové krabičky na ně. Jednou mi řekl: „Nepotřebujete novou střenku na nějaký starý nůž?“ Udělal nám novou střenku z akátového dřeva na chlebový nůž. Kdykoliv krájím chleba, vzpomenu si na Mílu. Nemohu být dost vděčná za všechno, co jsem skrze něho přijala. Celý život jsem nevěděla, že se narodil 25. června 1919 a že měl srdeční vadu – srdce měl vpravo. Já bych řekla, že to bylo znát na každém jeho kroku, protože měl srdce na pravém místě.

Eva Šimková

Převzato z Brněnského evangelického měsíčníku Setkávání 4/2012

Sdílet příspěvek!

Bohoslužby

Zprávy ze sboru

Naše kostely

Dobrý rok 2024 přeje
Farní sbor ČCE v Brně I

Bohoslužby a sociální sítě

Bohoslužby se konají každou neděli v 8:30 v Betlémském kostele a v 10:00 v Červeném kostele. Přes prázdniny se konají jen jedny bohoslužby v 9:00 v Červeném kostele.

Sociální sítě

O našem sboru

  • O nás
  • Naše kostely
  • Lidé ve sboru
  • Týden ve sboru
  • Historie sboru
  • Archiv bohoslužeb
  • Kontakt

Další odkazy

  • Kurz Alfa / Beta
  • Středisko Blažkov
  • Koncerty a výstavy
  • GDPR
  • Dotace
  • Výroční zprávy

Kontaktní informace

Farní sbor ČCE v Brně I

Opletalova 6
602 00 Brno

+420 542211453

https://cervenykostel.cz

© 2005 - 2023 Českobratrská církev evangelická, sbor Brno I.
Připomínky ke stránkám pište na