Informace o zpracování osobních údajů
Naše kostely
Kostel J. A. Komenského
„Červený kostel“, který tvoří jednu z brněnských dominant, byl postaven v letech 1863-1867 podle návrhu vídeňského architekta H. Ferstla. Sloužil členům německého luterského sboru a nesl název Christuskirche – Kristův chrám. Patřila k němu i základní církevní škola (nynější sborový dům, Opletalova 6), kde působila řada významných osobností. Dnes jsou tu naše sborové místnosti a farní kancelář a od roku 1990 zde působí také Evangelická akademie – Vyšší odborná škola sociálně právní.
Trojlodní kostel s neobvyklou tribunou v závěru apsidy je postaven ve stylu severoněmecké gotiky. Je dlouhý 45 m. Mohutná věž ční do výšky 51m. Z vnitřního vybavení je vzácná mramorová kazatelna se symboly čtyř evangelistů, oltář a křtitelnice. Varhany firmy Rieger jsou z roku 1887. V sakristii je ozdobná pamětní deska prvního německého kazatele. Červený kostel byl ve své době jedním z největších evangelických kostelů v katolických zemích.
Pohled do Červeného kostela v Brně: Virtuální prohlídka
Betlémský kostel
Kostel byl postaven českým reformovaným sborem pod vedením faráře Václava Pokorného v roce 1895. Na jeho průčelí je možno číst první český nápis na veřejné budově v Brně, který zní: My kážeme Krista. Dnes slouží Českobratrské církvi evangelické.
Pokračovat ve čteníSborová knihovna
V internetovém seznamu si můžete knihu najít abecedně podle autora nebo podle názvu knihy. Když budete vědět signaturu, usnadníte nám tím její vyhledání. Pod odkazem “galerie” se schovává obrazový přehled, kterým můžete listovat a prohlížet jednotlivé tituly.
Seznam knih (pdf): dle autorů | dle názvů | dle signatury |
Seznam knih (xls): dle signatury |
Galerie
/Položky, které jsou v seznamech uvedeny černě naleznete také v obrazové galerii, červené položky nebyly dosud zpracovány. Poslední aktualizace 6.9.2009./
Vánoční slavnost 2008
Na Vánoční bohoslužby si děti (pod vedením učitelů nedělní školy) každým rokem připraví krátké divadelní vystoupení. O radost z Vánočního příběhu se chceme s Vámi podělit alespoň ukázkou několika fotografií z dětských představení, které jsme shlédli o Vánocích 2008 tentokrát v Červeném kostele.
Nejpřednější stráž lidského pokolení v kolíbce jest.
(J. A. Komenský, Informatorium školy mateřské)
Bývává už i v našem sboru poslední dobou zvykem, že část bohoslužeb je věnována dětem. Aby i oni měli vědomí, podíl účasti na bohoslužbách sboru. Aby pak mohly, s o to větší radostí a těšením jít do nedělní školy, proto pro ně naši faráři mají přichystáno vždy pár vřelých slov a často i písničku. Ostatní členové shromáždění díky tomu vědí, jaké téma se v nedělní škole probírá.
Čtvrtou adventní neděli měly děti tuto chvíli o kousek delší. A ukázaly celému sboru, v čem že „nejpřednější stráží lidského pokolení a naším nejdražším klenotem pro nás a pro Boha“ jsou. S pomocí učitelů nedělní školy nacvičily vánoční hru Luďka Rejchrta Loď naděje a pomohli nám, abychom se i my, dospělí, více přiblížili k „Božím dětem“.
….Nebo dítě narodilo se nám, syn dán jest NÁM…
Jaká bude ta jeho ruka ? Kdo to je (pro nás) ?
„Chlapečku můj, květinko vyrostlá z lásky, zas pláču štěstím, když hladím ti vlásky, protože možná tys právě zaslíbený, možná právě tys vyvolený, abys vykoupil svět…“
Vzpomínám si na svoje dětská léta, kdy jsem měl kdesi v Čechách při vánoční slavnosti v upocené ruce na papírku napsaný veršík. A nevěděl proč a co vlastně říkám. A veršík měl, pokud možno, zarecitovat.
V ten vzácný čas vánoční hry, kterou nám děti zahrály, Mojžíš (ústy Krištofa Michala) říká: „Půjdem dál, i když se moře pění,
Váš Pán je silnější…
Hle ruku pozvedá a všechno mění… A lodník (malý David Lipenský) dodává:
A tak se nebojme o loď na širém moři, na lodi Naděje se zpívá z plných plic…“
Možná, že tu a tam zapraskaly mikrofony (někoho tak nemuselo být chvíli slyšet), že tu a tam někdo mluvil potišeji, jiný příliš nahlas, to není důležité. Pro tyto drobnosti bychom si neměli nechat ujít skutečnost, že to byla vůbec – první vánoční hra, provedená v prostorách našeho Červeného kostela (obdobně jako při Hudebních nešporech u nás nedávno vůbec poprvé provedena opera – Kristov dotyk). Neměli bychom pominout, že třeba právě tyhle děti jsou nadějí tohoto světa, našeho sboru…. Díky. Halelujah.
Víťa Rybárik
Pokračovat ve čteníJak spolu mluvíme v manželství
4. prosince v 19 hodin se konal sborový rozhovor. Naším hostem byl bratr Prof. Jaro Křivohlavý z Prahy, někdejší člen synodní rady ČCE, který promluvil na téma: Jak spolu mluvíme v manželství. Spolu s ním odpovídala na dotazy z řad posluchačů i jeho manželka Marta. Celý rozhovor byl veden v přátelském a milém duchu.
Sál Václava Pokorného byl tentokrát zcela naplněn nejenom lidmi našeho sboru, ale řadou (necírkevních) lidí, kteří přišli na pozvání.
Křest na Blažkově
2. – 9. srpna 2008 sbor pořádal rodinnou rekreaci v Letním středisku Blažkov.
Rodinné rekreace se zúčastnilo řada rodin i jednotlivců z našeho sboru. Biblický program pro dospělé měl bratr farář Jiří Gruber. Téma bylo apokryfní kniha Tobiáš. Každoročním vyvrcholením celé rekreace je společné slavení Večeře Páně. Tentokrát byla vysluhována v lese u řeky, ve které byla pokřtěna sestra Lenka Kosohorská. Atmosféru bohoslužeb spojených se křtem ve volné přírodě Vám zpřístupní přiložené fotografie. |
Konfirmace 22. 6. 2008
V neděli 22. června 2008 proběhly slavnostní bohoslužby spojené s konfirmací a křtem. Zároveň byla vysluhována Večeře Páně.
O radostné okamžiky nejenom mladých lidí, ale i celého sboru se s Vámi chceme podělit na několika fotografiích pořízených během bohoslužeb.
Během sobotní noci navštívilo Červený kostel téměř 10.000 lidí
Fotografie z Muzejní noci 2008
Výsledky volby staršovstva pro období 2008 – 2014
2. 3. 2008 proběhla volba staršovstva. Výsledky zde předkládáme.
Členové staršovstva: Baláš, Dvořák, Franců, Hanáková, Marek, Matoulek, Mikolášek, Najbrtová, Navrátil, Popelář, Priknerová,Ryšavý, Sedláček, Sypták, Šimek, Ventruba, Vojtíšek, Zukal
Náhradníci staršovstva: Járová, Kratochvílová, Rybárik, Sebera
Fotografie starších naleznete zde.
Jména jsou tříděna dle abecedního pořadí.
Pokračovat ve čtení